Brisbane Premiership Top Four

Tier 2 -- 1921 to 2018 (94 seasons)

 

The List | Rankings (1921 to 2018)

 

This listing covers the second tier in Brisbane football:

 

The List

 

Season

No. of teams

Division

First

Second

Third

Fourth

1921

7

Division B

Blackstone Rovers

Queens Park

Kangaroo Rats

Western Suburbs

1922

14

Division B

Dinmore Wanderers

Bundamba Rangers

Bundamba Athletic

Latrobe

1923

17

Division 2

Latrobe

Toombul United

Blackstone Rovers

Caledonians

1924

7

Division 2

Blackstone Rovers

Dinmore Wanderers

Wynnum

Wilston

1925

10

Division 2

Wilston

St Helens

Toowong

Toombul United

1926

8

Division 2

St Helens

Brisbane City

Toombul United

Bulimba Rangers

1927

12

Division 2

Brisbane City

Dinmore Wanderers

Wynnum

Toowong

1928

10

Division 2

St Helens

Toowong

Toombul United

Bulimba Rangers

1929

8

Division 2

Rosebells

Newtown United

Toowong

Wynnum

1930 to 1933 -- Insufficient teams to require a second division

1934

6

Division 2

Merton Rovers

Milton (reserves)

Toombul United (res.)

Wynnum (reserves)

1935

12

Division 2

United Rangers

Shafston Rovers (res.)

Pineapple Rovers

Redlands United

1936

6

Division 2

Corinthians

 

 

 

1937

8

Division 2

Blackstone Rovers

Pineapple Rovers

 

 

1938

9

Division 2

Wynnum

 

 

 

1939

9

Division 2

St Helens (reserves)

Evans Deakin

Blackstone Rovers (res.)

Wynnum

1940

6

Division 2

Merton Rovers A

 

 

 

1941

8

Division 2

Wynnum

RAAF Sandgate

Booval Stars (reserves)

 

1942 to 1943 -- Football suspended during World War 2; 1944 to 1945 -- Insufficient teams to require a second division

1946

12

Division 2

Oxley United

 

 

 

1947

7

Division 2

Dinmore Bush Rats

 

 

 

1948

8

Division 2

Caledonians

Bulimba Rangers

 

 

1949

8

Division 2

Easts United

Merton Rovers

 

 

1950

8

Division 2

Caledonians

Mitchelton

 

 

1951

8

Division 2

YMCA

Shafston Rovers

Bulimba Rangers

Mitchelton

1952

10

Division 2

Hellenic

Wattles

Merton Rovers

Shafston Rovers

1953

10

Division 2

Oxley United

White Stars

Merton Rovers

Latrobe

1954

10

Division 2

Corinthians

Merton Rovers

Toowong

White Stars

1955

10

Division 2

YMCA

 

 

 

1956

10

Division 2

Annerley

 

 

 

1957

10

Division 2

Hellenic

 

 

 

1958

10

Division 2

Corinthians

 

 

 

1959

10

Division 2

Azzurri

 

 

 

1960

10

Division 2

Easts United

 

 

 

1961

10

Division 2

Latrobe

Merton Rovers

Sandgate

Mitchelton

1962

10

QSF Division 1

Germania

Redbank Dinmore

Dnipro

Mitchelton

1963

8

QSF Division 1

Redbank Dinmore

Mitchelton

 

 

1964

12

QSF Division 1

Hollandia-Inala

 

 

 

1965

12

Division 2

St Helens

Redbank Dinmore

Polonia

Easts United

1966

12

Division 2

Hollandia-Inala

Polonia

Germania

Budapest-Grovely

1967

12

Division 2

Azzurri

Polonia

Germania

Easts-Aston Villa

1968

12

Division 2

Germania

Wynnum District

Mitchelton

Easts-Aston Villa

1969

12

Division 2

Latrobe

Wynnum District

Annerley

Budapest-Grovely

1970

12

Division 2

Wynnum District

Easts-Aston Villa

Mitchelton

Annerley

1971

12

Division 2A

Oxley United

Mitchelton

Easts-Aston Villa

Annerley

1972

12

Division 2A

Wynnum District

Mount Gravatt

Mitchelton

Annerley

1973

12

Division 2

Annerley

Redcliffe City

Southside Eagles

Mitchelton

1974

12

Division 2

Southside Eagles

St Helens United

Taringa Rovers

Gold Coast United

1975

12

Division 2

Redlands United

Mount Gravatt

Oxley United

 

1976

12

Division 2

Annerley

Wynnum District

Gold Coast United

Mitchelton

1977

12

Division 2

Grange Thistle

Sunnyside United

Coalstars

Trident

1978

12

Division 2

Wynnum District

Gold Coast United

Trident

Coalstars

1979

12

Division 2

Olympic United

Darra United

Fortitude Valley

Newmarket

1980

12

Division 2

Pine Rivers United

Salisbury

Goodna & District

Newmarket

1981

12

Division 2

North Star

Goodna & District

Industrial United

Newmarket

1982

12

Division 2

Newmarket

Bardon Latrobe Juniors

Redcliffe City

Souths United

1983

12

Division 1

Wynnum District

Newmarket

Mitchelton

Coalstars

1984

10

Intermediate League

Brisbane Lions (reserves)

Valley Trident

Redlands United

Sunnyside United

1985

10

Intermediate League

Wynnum District

Mitchelton

Brisbane City (reserves)

Rochedale Rovers

1986

10

Intermediate League

Rochedale Rovers

Acacia Ridge

Valley Trident

Mitchelton

1987

12

Division 2

Brisbane Croatia SC

Wynnum District

Acacia Ridge

Inala City

1988

12

Division 2

Pine Rivers United

Acacia Ridge

Nerang

Inala City United

1989

12

Division 2

Acacia Ridge

Ipswich United

Brisbane Croatia SC

Wynnum District

1990

12

Division 2

Nerang

Brisbane Croatia SC

St Alban's

Inala City

1991

12

Division 2

Grange Thistle

Lutwyche United

Olympic United

Inala City

1992

12

Division 2

Inala City

Acacia Ridge

Willowburn

Wynnum District

1993

12

Division 2

Willowburn

Wynnum District

Brisbane City

Beenleigh

1994

12

Division 2

Brisbane City

Grange Thistle

Beenleigh

Brisbane Olympic

1995

12

Division 2

Nerang

Beenleigh

St Helens United

 

1996

12

Division 2

Brisbane Olympic

Rocklea United

St Alban's

Mount Gravatt

1997

10

Division 1 North

Mitchelton

North Star

Albany Creek

Pine Rivers United

9

Division 1 South

Toowoomba United

Mount Gravatt

Inala City

Slacks Creek

1998

9

Division 1 North

Eastern Suburbs

Albany Creek

Pine Rivers United

University of Queensland

9

Division 1 South

Toowoomba United

Rocklea United

Capalaba

Inala City

1999

9

Division 1 North

North Star

Albany Creek

Pine Rivers United

Eastern Suburbs

9

Division 1 South

Souths United

Rocklea United

Capalaba

Slacks Creek

2000

9

Division 1 North

University of Queensland

Mitchelton

North Star

Pine Rivers United

9

Division 1 South

Eastern Suburbs

Souths United

Rocklea United

Acacia Ridge

2001

14

Semi Pro Division

North Star

The Gap

Souths United

Mitchelton

2002

14

Division 1

Pine Rivers United

Souths United

Mitchelton

Bundaberg Waves

2003

13

Premier Division 1

Eastern Suburbs

Mitchelton

University of Queensland

Brisbane Olympic

2004

12

Premier Division 1

University of Queensland

Brisbane Olympic

Peninsula Power

Mount Gravatt

2005

12

Premier Division 1

Mount Gravatt

Beenleigh

Peninsula Power

Ipswich Knights

2006

12

Premier Division 1

Ipswich Knights

Peninsula Power

Brisbane Olympic

University of Queensland

2007

12

Premier Division 1

North Pine

Olympic FC

Beenleigh

Brisbane Force

2008

12

Premier Division 1

Eastern Suburbs

Capalaba

Lions FC

Beenleigh

2009

12

Premier Division 1

Pine Hills

Beenleigh

Ipswich Knights

University of Queensland

2010

14

Premier Division 1

North Pine

University of Queensland

Western Spirit

Ipswich Knights

2011

14

Premier Division 1

Lions FC

North Star

Ipswich Knights

Western Spirit

2012

14

Premier Division 1

Albany Creek

Pine Rivers United

Mitchelton

Logan Lightning

2013

12

Capital League 1

Mitchelton

Bayside United

Mount Gravatt

Southside Eagles

2014

12

Capital League 1

Mitchelton

Taringa Rovers

Bayside United

Moggill

2015

12

Capital League 1

Holland Park Hawks

North Pine

Pine Rivers United

North Star

2016

12

Capital League 1

Souths United

Grange Thistle

North Star

Southside Eagles

2017

12

Capital League 1

Taringa Rovers

North Pine

Brisbane Knights

Wolves FC

2018

12

Capital League 1

Caboolture Sports

Toowong

Annerley

North Star

 

Notes:

The list above refers to the final premiership standings:

 

Reserves teams achieved top four rankings as follows:

 

The following rankings remain to be conclusively established through future research:

 

 

Brisbane Tier 2 -- Rankings (1921 to 2018)

 

Rank

Club

First

Second

Third

Fourth

Total

1

Wolves FC

7

5

2

6

20

2

Eastern Suburbs

6

1

1

4

12

3

St Helens United

4

3

1

 

8

4

Lions FC

4

 

1

 

5

5

Mitchelton

3

6

6

7

22

6

North Star

3

2

2

2

9

7

Pine Rivers Athletic

3

1

3

2

9

8

Bardon Latrobe

3

1

 

2

6

9

Southside Eagles

3

 

3

2

8

10

Annerley

3

 

2

3

8

11

Blackstone Rovers

3

 

2

 

5

12

Brisbane City

3

 

2

 

5

13

Oxley United

3

 

1

 

4

14

Corinthians

3

 

 

 

3

15

Merton Rovers

2

3

2

 

7

16

Olympic FC

2

2

2

2

8

17

Souths United

2

2

1

1

6

18

Grange Thistle

2

2

 

 

4

19

North Pine

2

2

 

 

4

20

University of Queensland

2

1

1

3

7

21

Nerang

2

 

1

 

3

22

Caledonians

2

 

 

1

3

23

St George-Souths

2

 

 

 

2

24

Toowoomba Raiders

2

 

 

 

2

25

YMCA

2

 

 

 

2

26

Brisbane Knights

1

5

3

1

10

27

Mount Gravatt

1

3

1

2

7

28

Acacia Ridge

1

3

1

1

6

29

Albany Creek

1

2

1

 

4

30

Dinmore Wanderers

1

2

 

 

3

31

Redbank Dinmore

1

2

 

 

3

32

Taringa Rovers

1

1

1

 

3

33

Newmarket

1

1

 

3

5

34

Brisbane City (1913-1928)

1

1

 

 

2

35

Ipswich Knights

1

 

2

2

5

36

Brisbane Phoenix

1

 

1

6

8

37

Redlands United

1

 

1

1

3

38

Willowburn

1

 

1

 

2

39

Rochedale Rovers

1

 

 

1

2

40

Wilston

1

 

 

1

2

41

Caboolture Sports

1

 

 

 

1

42

Dinmore Bush Rats

1

 

 

 

1

43

Holland Park Hawks

1

 

 

 

1

44

Pine Hills

1

 

 

 

1

45

Rosebells

1

 

 

 

1

46

United Rangers

1

 

 

 

1

47

Logan Lightning

 

3

2

3

8

48

North Brisbane

 

3

1

 

4

49

Toowong

 

2

3

1

6

50

Shafston Rovers

 

2

 

1

3

51

Toombul United

 

1

3

1

5

52

Western Spirit

 

1

2

1

4

53

Capalaba

 

1

2

 

3

54

Peninsula Power

 

1

2

 

3

55

Bulimba Rangers

 

1

1

2

4

56

Gold Coast City

 

1

1

1

3

57

Bayside United

 

1

1

 

2

58

Pineapple Rovers

 

1

1

 

2

59

Redcliffe City

 

1

1

 

2

60

Valley Trident

 

1

1

 

2

61

White Stars

 

1

 

1

2

62

Bundamba Rangers

 

1

 

 

1

63

Darra United

 

1

 

 

1

64

Evans Deakin

 

1

 

 

1

65

Milton

 

1

 

 

1

66

Newtown United

 

1

 

 

1

67

Queens Park

 

1

 

 

1

68

RAAF Amberley

 

1

 

 

1

69

Salisbury

 

1

 

 

1

70

The Gap

 

1

 

 

1

71

Wattles

 

1

 

 

1

72

Fortitude Valley

 

 

2

 

2

73

St Alban's (Toowoomba)

 

 

2

 

2

74

Coalstars

 

 

1

2

3

75

Trident

 

 

1

1

2

76

Booval Stars

 

 

1

 

1

77

Bundamba Athletic

 

 

1

 

1

78

Industrial Yugal

 

 

1

 

1

79

Kangaroo Rats

 

 

1

 

1

80

Sandgate

 

 

1

 

1

81

Slacks Creek

 

 

 

2

2

82

Westside

 

 

 

2

2

83

Bundaberg

 

 

 

1

1

84

Moggill

 

 

 

1

1

85

Western Suburbs (old)

 

 

 

1

1

 

Unknown

 

12

17

20

49

 

Total

94

94

94

94

376

 

 

About this document

Prepared and maintained by Andrew Robinson

Author: Andrew Robinson (contact: andrewxx166 at hotmail dot com)
First created: 10 July 2017

Last updated:
20 October 2018

(C) Copyright Andrew Robinson
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.

 

[ Brisbane Football (Soccer) Tables - Main index ]