Complete list of clubs playing senior men's football in Australia in 2019

All clubs potentially eligible to compete in the 2019 FFA Cup that fielded a senior men's team in 2019 are listed below.

Clubs are listed by the division their first-grade men's team played in during the 2019 season.

Tiers for some regional leagues have been arbitrarily set because these leagues exist outside the official structure of their State Federation.

 

Federation

No. of clubs

Australia (A League)

10

Australian Capital Territory

31

New South Wales

522

Northern NSW

141

Northern Territory

14

Queensland

205

South Australia

146

Tasmania

29

Victoria

284

Western Australia

128

Total

1510

 

 

Football Federation Australia

A League

A League -- Tier 1

Adelaide United

Brisbane Roar

Central Coast Mariners

Melbourne City

Melbourne Victory

Newcastle Jets

Perth Glory

Sydney FC

Wellington Phoenix

Western Sydney Wanderers

Capital Football

ACT NPL

ACT National Premier League 1 -- Tier 2

Belconnen United

Canberra FC

Canberra Olympic

Cooma

Gungahlin United

Monaro Panthers

Riverina Rhinos

Tuggeranong United

Woden Weston

ACT National Premier League 2 -- Tier 3

Australian National University

Brindabella Blues

Narrabundah

O'Connor Knights

Queanbeyan City

Southern Tablelands United

Wagga City Wanderers

Weston Molonglo

White Eagles (ACT)

ACT State League

ACT State League 1 -- Tier 4

Australian Defence Force Academy

Belsouth

Canberra City

University of Canberra Pumas

ACT State League 2 -- Tier 5

Burns (ACT)

Gundaroo Bullocks

Gungahlin Juventus

Lanyon United

ACT State League 2 Reserves -- Tier 5.1

Belwest Foxes

ACT State League 3 -- Tier 6

Yass

ACT State League 4 -- Tier 7

Belnorth

Majura

Palerang United

Football New South Wales

NSW NPL

NSW National Premier League One -- Tier 2

APIA Leichhardt Tigers

Blacktown City

Hakoah Sydney City East

Manly United

Marconi Stallions

Mt Druitt Town Rangers

Rockdale City Suns

Sutherland Sharks

Sydney Olympic

Sydney United 58

Wollongong Wolves

NSW National Premier League Two -- Tier 3

Blacktown Spartans

Bonnyrigg White Eagles

Canterbury Bankstown

Gladesville Hornsby FA Spirit

Hills United

Macarthur Rams

Mounties Wanderers

North Shore Mariners

Northern Tigers

Rydalmere Lions

St George City

St George FC

NSW National Premier League Three -- Tier 4

Bankstown City

Bankstown United

Camden Tigers

Dulwich Hill

Dunbar Rovers

Gladesville Ryde Magic

Granville Rage

Hawkesbury City

Inter Lions

Parramatta FC

Southern Districts Raiders

Stanmore Hawks

Sydney University

Western NSW Mariners FC

NSW State League

NSW State League -- Tier 5

Balmain Tigers FC

Central Coast United

Fraser Park (NSW)

Gazy Auburn

Hurstville City Minotaurs

Hurstville FC

Nepean FC

Prospect United

South Coast Flame

University of NSW

Western Condors

NSW Districts

Bankstown District Amateur Football Association

Bankstown Platinum League 1 -- Tier 6

Bankstown Sports Strikers

Bass Hill RSL

Birrong Sports

Central Sydney Wolves

Condell Park

Georges River Thistle

Padstow Hornets

Panania Diggers

Revesby Workers

Yagoona Lions

Bankstown Platinum League 2 -- Tier 7

Bankstown RSL Dragons

Greenacre Eagles

North Bankstown

Padstow United

St Christopher's Panania

Bankstown All Age Men - Division 1 -- Tier 8

Revesby Rovers

Spears Sports Club

Bankstown All Age Men - Division 2 -- Tier 9

Milperra Lions

Bankstown All Age Men - Division 3 -- Tier 10

East Bankstown

Bankstown All Age Men - Division 5 -- Tier 12

Bankstown Sports Stars

Blacktown & District Soccer Football Association

Blacktown Premier League 1 -- Tier 6

Doonside Hawks

Marayong Sports

Parklea

Ponds

Quakers Hill Tigers

Rooty Hill RSL

Ropes Crossing

Blacktown Premier League 2 -- Tier 7

Blacktown St Patricks

Blacktown Workers

Minchinbury Jets

Polonia Rams (NSW)

Riverstone

Blacktown League All Age - Division 1 -- Tier 8

Lourdes

Oakville United

Blacktown League All Age - Division 2 -- Tier 9

Newbury Bulls

Plumpton

Blacktown League All Age - Division 3 -- Tier 10

Eastern Creek

Premier Spurs

Blacktown League All Age - Division 4 -- Tier 11

Glenwood

Blacktown League All Age - Division 7 -- Tier 14

Town Rangers

Canterbury District Soccer Football Association

Canterbury All Age Division 1 -- Tier 6

Abbotsford (NSW)

Australian National Sports

Balmain & District

Concord

Cooks River Titans

Earlwood

Leichhardt Tigers

Roselands

Strathfield

Canterbury All Age Division 2 -- Tier 7

Belmore Eagles

Leichhardt Saints

Mr Perfect FC

Sydney Rangers

Canterbury All Age Division 3 -- Tier 8

Hurlstone Park

Punchbowl United

Canterbury All Age Division 4 -- Tier 9

Burwood

Marrickville

Canterbury All Age Division 5 -- Tier 10

Ashfield Pirates

Enfield

Five Dock

Lakemba

Canterbury All Age Division 7 -- Tier 12

Canterbury

Central Coast Football

Central Coast Premier League -- Tier 6

Avoca

Berkeley Vale

East Gosford

Gosford City

Kanwal Warnervale Rovers

Killarney District

Southern & Ettalong United

Terrigal United

The Entrance Bateau Bay

Toukley-Gorokan

Woongarrah

Wyoming

Central Coast Division 1 -- Tier 7

Budgewoi

Doyalson

Gwandalan Summerland Point

Kariong United

Kincumber

Ourimbah United

Umina United

Woy Woy

Wyong

Central Coast All Age Division 3 -- Tier 10

Tuggerah United

Central Coast All Age Division 6 -- Tier 13

Mountain District

Eastern Suburbs Football Association

Eastern Suburbs Championship -- Tier 6

Coogee United

Glebe Gorillas

Glebe Wanderers

Lokomotiv Cove

Pagewood Botany

Phoenix FC (NSW)

Randwick City

Sydney CBD

Waverley Old Boys

Eastern Suburbs Division 1 (Saturday) -- Tier 7

Maccabi Hakoah

Queens Park (NSW)

Redfern Raiders

Eastern Suburbs Division 1 (Sunday) -- Tier 7

Barnstoneworth United (Randwick, NSW)

Heffron Hawks

South East Eagles

Eastern Suburbs Division 3 -- Tier 9

Queens Park

Eastern Suburbs Division 3 (Saturday) -- Tier 9

Easts FC (NSW)

Maroubra United

Eastern Suburbs Division 4 -- Tier 10

Mascot Kings

Eastern Suburbs Division 5 -- Tier 11

Lions FC (NSW)

Eastern Suburbs Division 6 -- Tier 12

Kytherians

Granville & District Soccer Football Association

Granville and District Premier League -- Tier 6

Auburn District

Auburn FC

Greystanes

Holroyd Rangers

Merrylands

Pendle Hill

Sydney Dragon

Granville and District All Age Men - Division 2 -- Tier 7

Granville Kewpies Ariana

Guildford County

Lidcombe Waratah

Parramatta City

Granville and District All Age Men - Division 3 -- Tier 8

Regents Park

Rydalmere

Wenty Waratah

Granville and District All Age Men - Division 4 -- Tier 9

Ermington United

Newington

Granville and District All Age Men - Division 5 -- Tier 10

Granville Waratah

Toongabbie

Hills Football

Hills Football Premier League -- Tier 6

Baulkham Hills

Castle Hill United

Glenhaven

Kellyville Kolts

Kenthurst

North Rocks

Rouse Hill Rams

Winston Hills

Hills Football All Age - Division 3 -- Tier 7

Coptic

Norwest

Hills Football All Age - Division 4 -- Tier 8

Hills Knights

Kellyville United

Sydney Coolong

Hills Football All Age - Division 5 -- Tier 9

Castle Hill RSL Rockets

Hills Spirit

Hills Football All Age - Division 9 -- Tier 13

Hills Pumas

Macarthur District Soccer Football Association

Macarthur League Tier 1 -- Tier 6

Gunners (Macarthur, NSW)

Harrington United

Mt Annan

Narellan Rangers

Oran Park Rovers

Macarthur League Tier 3 -- Tier 8

Bradbury Ambarvale

Eschol Park

Ingleburn Eagles

Minto District

Tahmoor

Macarthur League All Age - Division 2 -- Tier 9

Camden Falcons

Campbelltown Collegians

Macarthur League All Age - Division 3 -- Tier 10

Ruse

Macarthur League All Age - Division 4 -- Tier 11

Campbelltown Uniting Church

Macarthur League All Age - Division 5 -- Tier 12

Burragorang District

Macarthur League All Age - Division 6 -- Tier 13

St Marys Eaglevale

Macarthur League All Age - Division 7 -- Tier 14

Campbelltown Cobras

Macarthur League All Age - Division 9 -- Tier 16

Douglas Park Wilton

Manly Warringah Football Association

Manly Warringah Premier League -- Tier 6

Brookvale

Collaroy Cromer Strikers

Curl Curl Youth Club

Dee Why

Mosman

Narrabeen

Pittwater RSL

Seaforth

St Augustine's

Wakehurst

Manly Warringah All Age - Division 1 -- Tier 7

Avalon

Beacon Hill

Belrose-Terrey Hills Raiders

Forest Killarney

Harbord Seasiders United

Manly Allambie United

Manly Vale

Nepean Football Association

Nepean FA Premier Division -- Tier 6

Blue Mountains

Colo Soccer

Emu Plains

Hazelbrook

Penrith Rovers

St Marys Band Club

Nepean FA All Age - Division 2 -- Tier 7

Blaxland

Glenmore Park

Lowland Wanderers

Springwood United

St Clair United

Wilberforce United

Nepean FA All Age - Division 3 -- Tier 8

Jamisontown

Penrith RSL

Werrington

Nepean FA All Age - Division 4 -- Tier 9

Cranebrook United

Pitt Town

Nepean FA All Age - Division 5 -- Tier 10

St Marys Convent

Wentworth Falls

Nepean FA All Age - Division 6 -- Tier 11

Henry Lawson

Joeys (Penrith, NSW)

Mulgoa Valley

Penrith

St Marys SC (Nepean)

Nepean FA All Age - Division 9 -- Tier 14

Warradale

Nepean FA All Age - Division 10 -- Tier 15

Richmond Ex-ServiceMens

Nepean FA All Age - Division 11 -- Tier 16

Wollemi

Nepean FA All Age - Division 13 -- Tier 18

Bligh Park

North West Sydney Football

Gladesville-Hornsby Premier League -- Tier 6

Eastwood St Andrews

Epping

Epping Eastwood

Gladesville Ravens

Hills Hawks

Normanhurst

North Epping Rangers

Pennant Hills

West Pennant Hills-Cherrybrook

West Ryde Rovers

Gladesville-Hornsby Super League -- Tier 7

Carlingford Redbacks

Macquarie Dragons

Macquarie University

Northern HFC

Putney Rangers

Ryde Saints United

St Patricks (Gladesville, NSW)

Thornleigh

Gladesville-Hornsby All Age Division 1 -- Tier 8

Ararat

Ryde Panthers

Gladesville-Hornsby All Age Division 3 -- Tier 10

All Saints Hunters Hill

Gladesville Sharks

Gladesville-Hornsby All Age Division 4 -- Tier 11

Beecroft

Gladesville-Hornsby All Age Division 5 -- Tier 12

Roselea

Gladesville-Hornsby All Age Division 9 -- Tier 16

North Ryde

Gladesville-Hornsby All Age Division 10 -- Tier 17

Holy Cross College

Gladesville-Hornsby All Age Division 13 -- Tier 20

West Ryde Eagles

Northern Suburbs Football Association

Northern Suburbs Premier League -- Tier 6

Chatswood Rangers

Kissing Point

Knox United (NSW)

Lindfield

North Sydney United

Northbridge

Old Barker FC

St Michaels (NSW)

West Pymble

Willoughby Dalleys

Northern Suburbs Men's All Age - Division 2 -- Tier 7

Asquith

Berowra

Hornsby Heights

Lane Cove

Mount Colah

Turramurra United

University of Technology Sydney

Northern Suburbs Men's All Age - Division 3 -- Tier 8

Hornsby RSL

Lane Cove West

Mongo FC

North Turramurra

Northern Suburbs Men's All Age - Division 4 -- Tier 9

Gordon

Northern Suburbs Men's All Age - Division 5 -- Tier 10

North Sydney Boys High School

St Ives

Football South Coast

Illawarra Premier League -- Tier 6

Albion Park White Eagles

Bulli

Coniston Lions

Corrimal Rangers

Cringila Lions

Fernhill

Port Kembla

South Coast United (Illawarra)

Tarrawanna Blueys

Wollongong Olympic

Wollongong United

Woonona

Illawarra District League -- Tier 7

Balgownie Rangers

Bellambi

Berkeley Sports

Helensburgh Thistle

Kiama Quarriers

Oak Flats Falcons

Picton Rangers

Shell Cove

Thirroul

Unanderra Hearts

University of Wollongong

Warilla Wanderers

Illawarra Community League - Division 1 -- Tier 8

Coledale Waves

Dandaloo

Gerringong Breakers

Russell Vale

United Wolves

Illawarra Community League - Division 2 -- Tier 9

Albion Park Cows

Albion Park SC

Figtree

Gibson Park Rangers Thirroul

IFS Community Wolves

Jamberoo Rovers

Southern Districts Soccer Football Association

Southern Districts Premier League -- Tier 6

Fairfield Bulls

Fairfield Patrician Brothers

FC Eagles Sydney

Horsley Park United

Kemps Creek United

Sporting Rovers

Sydney Juniors

Western Raiders

White City

Southern Districts Alliance League -- Tier 7

Bonnyrigg FC

Colo Colo

Cumberland City

Fairfield Hotspurs

FC Bossy Liverpool

Hinchinbrook

Moorebank Sports

Southern Districts All Age Division 2 -- Tier 8

Canley Heights RSL

Chipping Norton

Southern Districts All Age Division 3 -- Tier 9

AC United

Liverpool Rangers

Southern Districts All Age Division 4 -- Tier 10

Austral (NSW)

Bossley Sports

Freeman Sports

Leppington Lions

Southern Districts All Age Division 5 -- Tier 11

Lansvale United

Southern Districts All Age Division 6 -- Tier 12

Liverpool Olympic

Southern Districts All Age Division 7 -- Tier 13

Mt Pritchard Juniors

Wetherill Park Westerners

Southern Districts All Age Division 8 -- Tier 14

Green Island

Southern Districts All Age Division 9 -- Tier 15

Liverpool Warriors

St George Football Association

St George Premier League -- Tier 6

Arncliffe Aurora

Banksia Tigers

Carlton Rovers

Connells Point Rovers

Forest Rangers (NSW)

Hurstville Zagreb FC

Kogarah Waratah

Rockdale Suns

Sans Souci

Scots FC

St George All Age Division A -- Tier 7

Lugarno

Oatley FC

Peakhurst United

Penshurst West

St George All Age Division B -- Tier 8

All Saints Oatley West

Carss Park

Dolls Point

Glory FC

Ramsgate RSL

St George All Age Division C -- Tier 9

Bexley North

St George All Age Division D -- Tier 10

Rockdale Raiders

Sutherland Shire Football Association

Sutherland AL01 League -- Tier 6

Barden Ridgebacks

Cronulla Seagulls

Georges River Tigers

Gymea United

Kirrawee

Lilli Pilli

Menai Hawks

Sutherland AL02 League -- Tier 7

Bonnet Bay

Bosco

Como Jannali

Cronulla RSL

Engadine Eagles

Miranda Magpies

Sutherland AL03 League -- Tier 8

St Patricks (Sutherland, NSW)

Sutherland AL04 League -- Tier 9

Caringbah Redbacks

Loftus Yarrawarrah

Sylvania Heights

Sutherland AL05 League -- Tier 10

Bundeena Maianbar

Sutherland AL06 League -- Tier 11

Engadine Crusaders

Sutherland AL07 League -- Tier 12

Marton

Sutherland AL09 League -- Tier 14

Grays Point

North Sutherland

Sutherland AL10 League -- Tier 15

Gwawley Bay

Sutherland AL12 League -- Tier 17

Bangor

Heathcote Waratah

NSW Regional

Albury-Wodonga Football Association

Albury-Wodonga FA - Senior Men -- Tier 6

Albury City

Albury Hotspurs

Albury United

Boomers

Cobram Roar

Melrose

Myrtleford Savoy

St Pats

Twin City Wanderers

Wangaratta City

Wodonga Diamonds

Wodonga Heart

Bathurst District Football

Bathurst & District FA - Premier League -- Tier 6

Ambercrombie

Charles Sturt University

Lithgow Workmens Club

Mudgee Wolves

Panorama FC

Bathurst & District FA - Men's Second Grade -- Tier 7

Bathurst 75

Collegians

Bathurst & District FA - Men's Third Grade -- Tier 8

Lithgow City Rangers

Lithgow Thistles

Macquarie United

Bathurst & District FA - Men's Fourth Grade -- Tier 9

Bathurst Athletic

Eglinton District

Oberon United

Bathurst & District FA - Men's Fifth Grade -- Tier 10

Churches United

City Red Tops

Panda FC

Dubbo & District Football Association

Dubbo & District FA - First Grade -- Tier 6

Dubbo FC

Dubbo Macquarie United

Newtown

Orana Spurs

South Dubbo Wanderers

Westside Panthers

Dubbo & District FA - Second Grade -- Tier 7

RSL 78's

Dubbo & District FA - Third Grade -- Tier 8

Wellington Warriors

Dubbo & District FA - Fourth Grade -- Tier 9

East Dubbo United

North West Falcons

Eurobodalla Football Association

Eurobodalla - All Age Men

Bodalla

Broulee

Moruya

Narooma

Far South Coast Football Association

Far South Coast FA - First Grade -- Tier 6

Bega

Merimbula

Pambula

Tathra

Wolumla

Far South Coast FA - Reserves -- Tier 7

Bemboka

Eden

Griffith District Football Association

Griffith & District FA - All Age Men First Grade -- Tier 7

West Griffith

Yoogali FC

Yoogali SC

Griffith & District FA - All Age Men Reserve Grade -- Tier 8

Deniliquin Wanderers

Highlands Soccer Association

Highlands SA - Premier League 1 -- Tier 6

Hill Top

Marulan

Mittagong

Moss Vale

Yerrinbool-Bargo

Highlands SA - Premier League 2 -- Tier 7

Bowral

Bundanoon Rebels

Exeter

Lachlan Amateur Soccer Association

Lachlan Amateur - Division 1 -- Tier 6

Forbes & District SC

Grenfell Stingers

Parkes Hotel FC

Parkes Rovers

Parkes Services SC

Parkes Wanderers

Raptors SC

Orange & District Football Association

Orange & District FA - All Age Men A -- Tier 6

Barnstoneworth United (Orange, NSW)

Cowra Eagles

Ex-Services

Millthorpe Tigers

Waratah FC

Orange & District FA - All Age Men B -- Tier 7

Kinross Wolaroi School

Orange Catholic Young Men's Society

Saints FC (Orange, NSW)

Orange & District FA - All Age Men C -- Tier 7

Blayney

Brighouse

Denley Moor

Shoalhaven District Football Association

Shoalhaven District FA - Bolden Blackmore Shield -- Tier 6

Bomaderry

Callala Brumbies

Culburra

Huskisson Vincentia

Illaroo

Manyana Wanderers

Milton Ulladulla

Shoalhaven Heads Berry

Shoalhaven United

St Georges Basin

Sussex Seahawks

Southern Tablelands

Southern Tablelands FA - AAM (single division) -- Tier 6

Crookwell

Goulburn Stags

Goulburn Workers

Mulwaree Bradfordville Kenmore United

Wollondilly Soldiers

Football Wagga Wagga

Football Wagga - Pascoe Cup -- Tier 6

Cootamundra Strikers

Hanwood

Henwood Park

Lake Albert

Leeton United

South Wagga

Tolland

Tumut Eagles

Wagga United

Young Lions

Football Wagga - Leonard Cup -- Tier 7

Junee

Football Wagga - Blake Cup -- Tier 8

Gundagai Panthers

Temora

Northern New South Wales Football

Northern NSW NPL

Northern NSW National Premier League -- Tier 2

Adamstown Rosebud

Broadmeadow Magic

Charlestown City Blues

Edgeworth Eagles

Hamilton Olympic

Lake Macquarie City

Lambton Jaffas

Maitland

Valentine FC

Weston Workers

Northern NSW Division 1 -- Tier 3

Belmont Swansea United

Cessnock City Hornets

Cooks Hill United

Kahibah

New Lambton Eagles

Singleton Strikers

South Cardiff

Thornton Redbacks

Toronto Awaba

Wallsend

West Wallsend

Northern NSW Districts

Newcastle-Hunter-Macquarie Football

Northern NSW Hunter Valley Zone Premier League -- Tier 4

Barnsley United

Beresfield United

Cardiff City

Dudley Redhead

Kotara South

Mayfield United

Newcastle Suns

Raymond Terrace

Swansea

Warners Bay

Newcastle-Hunter-Macquarie League 1 -- Tier 5

Charlestown City Blues - Hamilton Azzurri Junior SC

Garden Suburb

Jesmond FC

Maryland Fletcher

New Lambton Eagles Junior SC

Stockton Junior SC

University of Newcastle

Westlakes Wildcats

Newcastle-Hunter-Macquarie League 2 -- Tier 6

Bolwarra Lorn Junior SC

Hunter Simba

Merewether Advance

Morisset United

Nelson Bay

Newcastle-Hunter-Macquarie League 3 -- Tier 7

Greta Branxton

Kurri Kurri

Maitland Junior FC

Mayfield United Junior SC

Minmi

West Wallsend Junior SC

Northern NSW Regional

Football Far North Coast

Far North Coast - Premier Division -- Tier 4

Alstonville and District

Ballina

Bangalow

Byron Bay

Goonellabah

Lismore Thistles

Richmond Rovers

South Lismore Celtic

Far North Coast - Division 1 -- Tier 5

Casino RSM Cobras

Italo Stars

Lennox Head

Lismore Workers

Mullumbimby Brunswick Valley

Shores United

Tintenbar East Ballina

Far North Coast - Division 2 -- Tier 6

Dunoon United

Nimbin Headers

Uki Pythons

Far North Coast - Division 3 -- Tier 7

Eureka

Pottsville Beach

Suffolk Park

Tumbulgum

Far North Coast - Division 4 -- Tier 8

Woodburn Wolves

Far North Coast - Division 5 -- Tier 9

Kyogle

Football Mid North Coast

Mid North Coast - Premier Division -- Tier 4

Camden Haven Redbacks

Kempsey Saints

Macleay Valley Rangers

Port Macquarie United

Port Saints

Taree Wildcats

Tuncurry Forster

Wallis Lake

Wauchope

Mid North Coast - Men's Northern League - A Grade -- Tier 5

Lake Cathie Raiders

Upper Macleay

Mid North Coast - Men's Northern League - B Grade -- Tier 6

Lower Macleay Brumbies

Port Macquarie FC

South West Rocks

Mid North Coast - Men's Southern League -- Tier 5

Cundletown

Gloucester Scorpions

Great Lakes United

Hallidays Point

Lansdowne Lions

Old Bar Barbarians

Pacific Palms

Tinonee Eagles

Wallamba

Wingham

North Coast Football

North Coast - Division 1 -- Tier 5

Bellingen

Coutts Crossing Cougars

Nambucca Strikers

Orara Valley Dingoes

Sawtell

North Coast - Division 2 North -- Tier 6

Corindi Red Rock Breakers

Grafton United

Iluka

Majos

Yamba Breakers

Yuraygir United

North Coast - Division 2 South -- Tier 6

Dorrigo Highlanders

Macksville

North Coast - Premier Division -- Tier 4

Boambee Bombers

Coffs City United

Coffs Coast Tigers

Maclean

Northern Storm

Westlawn Tigers

Woolgoolga United

Northern Inland Football

Northern Inland Premier League -- Tier 4

Demon Knights

East Armidale United

North Armidale United

North Companions

Oxley Vale Attunga

South Armidale United

Tamworth

New England League Division 1 -- Tier 5

Armidale City Westside

Glen Innes Highlanders

Guyra United

Inverell

The Armidale School (TAS)

New England League Division 3 -- Tier 7

Uralla United

Tamworth District Football - First Grade -- Tier 5

Gunnedah & District

Hillvue Rovers

Kootingal & District

Moore Creek FC

Quirindi

Souths United (Tamworth)

Tamworth District Football - Third Grade -- Tier 7

Manilla United

Namoi League -- Tier 5

Moree

Narrabri

Wee Waa United

Football Federation Northern Territory

Northern Zone

NT Norzone Premier League -- Tier 2

Casuarina

Darwin Olympic

Hellenic (NT)

Mindil Aces

Port Darwin

University Azzurri

NT Norzone Division 1 League 1 -- Tier 3

Darwin Hearts

Garuda

Litchfield

Palmerston Rovers

Southern Zone

NT Southern Zone Premier League -- Tier 2

Celtic (Alice Springs, NT)

Stormbirds

Verdi

Vikings (Alice Springs, NT)

Football Queensland

Queensland NPL

Qld. Nat. Premier League -- Tier 2

Brisbane City

Brisbane Strikers

Eastern Suburbs (QLD)

Gold Coast Knights

Gold Coast United

Lions FC

Mackay & Whitsundays Magpies Crusaders United

Moreton Bay United

Olympic FC

Peninsula Power

Redlands United

South West Queensland Thunder

Sunshine Coast Fire

Western Pride

FQ Premier League -- Tier 3

Capalaba

Holland Park Hawks

Ipswich Knights

Logan Lightning

Mitchelton

Rochedale Rovers

Souths United

Southside Eagles

Sunshine Coast Wanderers

Wolves FC

Football Brisbane

Brisbane Premier League -- Tier 4

Acacia Ridge

Albany Creek

Bayside United

Brisbane Knights

Caboolture Sports

Centenary Stormers

Grange Thistle

North Pine

Taringa Rovers

The Gap

Toowong

University of Queensland

Brisbane Capital League 1 -- Tier 5

AC Carina

Annerley

Ipswich City

Moggill

Mount Gravatt

New Farm United

North Star

Pine Hills

Samford Rangers

St George Willawong

Virginia United

Western Spirit

Brisbane Capital League 2 -- Tier 6

Bardon Latrobe

Brisbane Athletic

Clairvaux

Kangaroo Point Rovers

Newmarket

North Brisbane

Oxley United

Park Ridge

Slacks Creek

Tarragindi Tigers

The Lakes

Westside (QLD)

Brisbane Capital League 3 -- Tier 7

Bethania Rams

Jimboomba United

Logan Metro

Logan Roos

Logan Village

North Lakes Mustangs

Redcliffe PCYC

Ridge Hills United

Ripley Valley

Springfield United

Teviot Downs

Brisbane City League 4 Blue -- Tier 11

Brighton Bulldogs

Brisbane City League 4 Silver -- Tier 11

Eagles FC

Mooroondu

Brisbane City League 5 Blue -- Tier 12

Pine Rivers Athletic

Brisbane City League 6 Blue -- Tier 13

Narangba United

Brisbane City League 6 Silver -- Tier 13

Logan City Kings

Queensland Regional

Football Gold Coast

Gold Coast Premier League -- Tier 4

Broadbeach United

Burleigh Heads

Coomera

Mudgeeraba

Nerang

Palm Beach Sharks

Surfers Paradise Apollo

Tweed United

Coast League One -- Tier 5

Bond University Bullsharks

Kingscliff

Murwillumbah

Musgrave

Pacific Pines

Robina City

Runaway Bay

Southport

Gold Coast Men's Midweek Metro Division 1 -- Tier 6

Bilambil Terranora

Tallebudgera Valley

Gold Coast Men's Midweek Metro Division 2 -- Tier 7

Canungra

Ormeau

Tamborine Mountain

Sunshine Coast Football

Sunshine Coast Premier League -- Tier 4

Beerwah Glasshouse United

Buderim Wanderers

Caloundra

Coolum Dolphins

Gympie United

Kawana Force

Maroochydore Swans

Nambour Yandina United

Noosa Lions

Woombye Snakes

Sunshine Coast Division 3 -- Tier 5

Cooroora United

Maleny Rangers

Sunshine Coast Division 5 -- Tier 7

Bribie Island Tigers

Football South-West Queensland

Toowoomba Premier League -- Tier 4

Gatton Redbacks

Highfields

Rockville Rovers

University of South Queensland

West Wanderers (QLD)

Willowburn

TFL Championship -- Tier 5

Chinchilla Bears

Dalby Tigers

Garden City Raiders

TFL Conference -- Tier 6

Laidley

Roos Goondiwindi

St Alban's (Toowoomba)

Warwick Wolves

Stanthorpe League -- Tier 5

Ballandean

International (Stanthorpe, QLD)

Stanthorpe Carlton United

Stanthorpe City

Stanthorpe United

Tenterfield

South Burnett League -- Tier 5

Barambah

Kingaroy Gunners

Kingaroy Wests

Nanango

Football Wide Bay

Wide Bay League Premier Men -- Tier 4

Across The Waves

Bingera

Brothers Aston Villa

Doon Villa

Granville

Kawungan Sandy Straits Jets

Sunbury Blues

United Park Eagles

United Warriors

Wide Bay Buccaneers

Wide Bay League 2 -- Tier 5

Bargara

Diggers Bundaberg

SC Corinthians

Tinana

Fraser Coast League Division 2 -- Tier 6

Bayside Strikers

Fraser Flames

Maryborough West

Football Central Queensland

Central Queensland Premier League Division 1 -- Tier 4

Bluebirds United

Capricorn Coast

Central FC

Clinton

Frenchville

Nerimbera

Southside United

Gladstone Senior Men's Division 1 -- Tier 6

Biloela Valleys

Boyne Island Tannum Sands

Gladstone Senior Men's Division 2 -- Tier 7

Calliope

Gladstone United

Meteors

Yaralla

Rockhampton Community Men Division 3 -- Tier 6

Gracemere Redbacks

Parkana

Mackay Regional Football

Mackay Premier League -- Tier 4

City Brothers

Country United

Mackay Crusaders

Mackay Lions

Mackay Magpies

Mackay Rangers

Mackay Wanderers

Whitsunday United

Mackay Division 1 -- Tier 5

Mackay Dolphins

Mackay Division 2 -- Tier 6

Sarina Saints

Wests United

North Queensland Football

North Queensland Premier League -- Tier 4

Brothers Townsville

Burdekin

Ingham

MA Olympic

Rebels

Saints Eagles Souths

Townsville Warriors

Wulguru United

North Queensland Division 2 -- Tier 5

Estates

Ross River

North Queensland Division 3 -- Tier 6

Northern Beaches

Far North Queensland Football

Far North Queensland Division 2 -- Tier 5

Atherton

Douglas United

Far North Queensland Division 3 -- Tier 6

Dimbulah

Souths FC

Far North Queensland Premier League -- Tier 4

Edge Hill United

Innisfail United

Leichhardt

Mareeba United

Marlin Coast Rangers

Southside Comets

Stratford Dolphins

Far North Queensland Premier Reserves -- Tier 4.1

James Cook University Strikers (Cairns)

North-West Queensland Soccer

North-West Queensland Premier Men's -- Tier 4

Atlas

Concordia (Mt Isa, QLD)

Isaroos

Parkside United

Sandfire Bulls

Football Federation South Australia

SA NPL

SA National Premier League -- Tier 2

Adelaide Blue Eagles

Adelaide City

Adelaide Comets

Adelaide Olympic

Adelaide Raiders

Campbelltown City (SA)

Croydon Kings

MetroStars

Para Hills Knights

South Adelaide

West Adelaide

SA NPL State League 1 -- Tier 3

Adelaide Victory

Cumberland United

Fulham United

Modbury Jets

Noarlunga United

Playford City Patriots

Salisbury United

Seaford Rangers

Sturt Lions

West Torrens Birkalla

Western Strikers

White City Woodville

SA NPL State League 2 -- Tier 4

Adelaide Cobras

Adelaide Hills

Adelaide University

Cove

Eastern United

Gawler Eagles

Modbury Vista

Mount Barker United

Northern Demons

Port Adelaide Pirates

University of South Australia

Vipers FC

South Australian Amateur Soccer League

SA Amateur Saturday Premier A -- Tier 5

Adelaide Red Blue Eagles

Adelaide Titans

Adelaide Wanderers

Blackfriars Old Scholars Association

Old Ignatians

St Peters Old Collegians

Sturt Marion

USC Lion (amateur)

SA Amateur Saturday Division 2A -- Tier 6

Adelaide Pumas

Elizabeth Grove

Fizi

Flinders University

Messinian Association Hawks

Murray Bridge United

Salisbury Villa

Stirling District

SA Amateur Saturday Division 3A -- Tier 7

Gleeson

Monarchs

Northern Wolves

One Tree Hill

Pitbulls

Prince Alfred

SA Amateur Saturday Division 4A -- Tier 8

Aldinga Sharks

East Adelaide

M United Stars

McLaren Districts

Southern Breakers

Strathalbyn Strikers

SA Amateur Saturday Division 6 -- Tier 10

Croydon Cougars

Greenacres Chiefs

Hahndorf

SA Amateur Sunday Division A -- Tier 5

Brahma Lodge

Elizabeth Downs

Elizabeth Vale

Ghan Kilburn

Ingle Farm

Para Hills West

Parafield Gardens

Pontian Eagles (SA)

Salisbury Inter

Tea Tree Gully

SA Amateur Sunday Division 2A -- Tier 6

Macedonia United Lions

Munno Para City

Para Hills East

Rowe Park United

Savoy

Southern Knights

West Adelaide Raptors

West Beach

SA Amateur Sunday Division 3A -- Tier 7

Adelaide Croatia

Adelaide Great Wall

Adelaide Khukuri FC

Chinese Football Club (Adelaide, SA)

Maiwand

Para Hills United

Payneham Postel Lions

Plympton Bulldogs

South Coast United (SA)

Unley United

SA Amateur Sunday Division 4A -- Tier 8

Adelaide Kings

Andrews Farm

Angle Vale

Athelstone

Shaheed Bhagat Singh

Westwood

SA Amateur Sunday Division 7 -- Tier 11

Adelaide Vikings

SA Amateur Sunday Division 8 -- Tier 12

Adelaide Red Stars

Barossa United

Weekend Warriors

Collegiate Soccer League

SA Collegiate Soccer League - Division 1A -- Tier 5

Adelaide University Graduates Red

Immanuel College

Mercedes College

Norwood

Pembroke College

Rostrevor College

Sacred Heart College

Westminster Old Scholars

SA Collegiate Soccer League - Division 2A -- Tier 6

Adelaide University Graduates Blue

Cardijn College

Christian Brothers College

Mt Barker United (Cornerstone College)

North City Panthers (Parafield TAFE)

Port Pirates

Pulteney Grammar School

Scotch College

Unley Rangers (Unley Old Scholars)

Vipers

SA Collegiate Soccer League - Division 3A -- Tier 7

Adelaide Thunder

Concordia (SA)

St Paul's College

Windsor Gardens Vocational College

Woodside Warriors (Oakbank Area School)

SA Regional

Broken Hill Soccer Association

Broken Hill Soccer Association - A Grade -- Tier 5

Alma Goats

Broken Hill Celtic United

Broken Hill West Panthers

St Josephs (Broken Hill)

Limestone Coast Football Association

Limestone Coast FA - Seniors -- Tier 5

Apollo Mount Gambier

Blue Lake

Gambier Centrals

International Mount Gambier

Millicent United

Naracoorte United

Portland Panthers

Port Lincoln Soccer Association

Port Lincoln - A Grade -- Tier 5

Lincoln City Raiders

Lincoln Knights

Sekol Masters

South Coast (Port Lincoln, SA)

Riverland Soccer Association

Riverland SA - A Grade Senior Men -- Tier 5

Barmera United

Berri River Rangers

Loxton United

Renmark Olympic

Football Federation Tasmania

Tasmania NPL

TAS National Premier League -- Tier 2

Clarence Zebras - Clarence United

Clarence Zebras - Hobart Zebras

Devonport City

Glenorchy Knights

Kingborough Lions

Launceston City

Olympia Warriors

Riverside Olympic

South Hobart

Tasmania North

TAS Northern Championship -- Tier 3

Burnie United

Launceston United

Northern Rangers

Somerset

Ulverstone

Tasmania South

TAS Southern Championship -- Tier 3

Beachside

Hobart United

Metro

Nelson Eastern Suburbs

New Town Eagles

South East United (TAS)

Taroona

University of Tasmania

TAS Southern League 2 -- Tier 6

Phoenix Rovers

Southern FC

TAS Southern League 3 -- Tier 7

Brighton Storm

Huon Valley

Northern Suburbs DOSA

TAS Southern League 4 -- Tier 8

Barnstoneworth (TAS)

New Norfolk

Football Victoria

Victoria NPL

National Premier Leagues Victoria -- Tier 2

Altona Magic

Avondale

Bentleigh Greens

Dandenong City

Dandenong Thunder

Green Gully Cavaliers

Heidelberg United

Hume City

Kingston City

Melbourne Knights

Oakleigh Cannons

Pascoe Vale

Port Melbourne Sharks

South Melbourne

National Premier Leagues Victoria 2 East -- Tier 3

Box Hill United

Bulleen Lions

Eastern Lions

Goulburn Valley Suns

Langwarrin

Manningham United Blues

Murray United

Northcote City

Springvale White Eagles

National Premier Leagues Victoria 2 West -- Tier 3

Ballarat City

Brunswick City

Geelong

Moreland City

Moreland Zebras

North Geelong Warriors

St Albans Saints

Werribee City

Whittlesea Ranges

Victoria State League

State League 1 North-West -- Tier 4

Altona City

Banyule City

Brimbank Stallions

Caroline Springs George Cross

Clifton Hill

Essendon Royals

Keilor Park

North Sunshine Eagles

Preston Lions

Sydenham Park

Whittlesea United

Yarraville Glory

State League 1 South-East -- Tier 4

Beaumaris

Casey Comets

Caulfield United Cobras

Doveton

Eltham Redbacks

Malvern City

Mazenod Victory

Mornington

Nunawading City

Richmond

St Kilda Celts

Warragul United

State League 2 North-West -- Tier 5

Albion Rovers

Altona East Phoenix

Corio

Epping City

Fitzroy City

Geelong Rangers

Hoppers Crossing

Hume United

Mill Park

Moreland United

Western Suburbs (VIC)

Westgate

State League 2 South-East -- Tier 5

Berwick City

Boroondara-Carey Eagles

Brandon Park

Doncaster Rovers

Heatherton United

Knox City

Monbulk Rangers

Mooroolbark

North Caulfield

Old Scotch

Peninsula Strikers

South Springvale

State League 3 North-West -- Tier 6

Craigieburn City

Essendon United

Fawkner

FC Strathmore

Lalor United

Point Cook

Sebastopol Vikings

Sunbury United

Upfield

Western Eagles

Westvale

Williamstown

State League 3 South-East -- Tier 6

Ashburton United

Bayside Argonauts

Brighton

Collingwood City

Diamond Valley United

Elwood City

Frankston Pines

Middle Park

Monash University

Skye United

South Yarra

Whitehorse United

State League 4 East -- Tier 7

Chisholm United

Croydon City Arrows

East Bentleigh Strikers

East Brighton United

Kings Domain

Lyndale United

Monash City

Noble Park

Old Camberwell Grammarians

Ringwood City

Riversdale

Sandringham

State League 4 North -- Tier 7

Brunswick Zebras

Darebin United

Greenvale United

Heidelberg Eagles

La Trobe University

Marcellin Old Collegians

Northern Falcons

Old Xaverians

Plenty Valley Lions

Thornbury Athletic

Watsonia Heights

West Preston

State League 4 South -- Tier 7

Baxter

Chelsea (VIC)

Dandenong South

Dingley Stars

Endeavour United

FC Noble Hurricanes

Keysborough

Noble Park United

Rowville Eagles

Sandown Lions

Seaford United

Springvale City

State League 4 West -- Tier 7

Altona North

Bell Park

Gisborne

Golden Plains

Laverton Park

Melbourne City (founded 1991)

Melbourne University Rangers

North Melbourne Athletic

Spring Hills

Surf Coast

Truganina Hornets

Westside Strikers Caroline Springs

State League 5 East -- Tier 8

Albert Park

Alphington

Boronia

East Kew

Glen Waverley

Mount Waverley City

Mt Lilydale Old Collegians

Old Ivanhoe Grammarians

Old Trinity Grammarians

St Kevins Old Boys

Waverley Wanderers

Yarra Jets

State League 5 North -- Tier 8

Bundoora United

Glenroy Lions

Keon Park

Meadow Park

Melbourne Lions

Melbourne University Blues

Mitchell Rangers

Moonee Valley Knights

Reservoir Yeti

RMIT

Uni Hill Eagles

State League 5 South -- Tier 8

Aspendale

Bunyip District

Casey Panthers

Endeavour Hills Fire

Hampton Park United Sparrows

Knox United (VIC)

Old Mentonians

Pakenham United

Rosebud

Somerville Eagles

Tullamarine

White Star Dandenong

State League 5 West -- Tier 8

Ballarat

Balmoral (VIC)

Barnstoneworth United (VIC)

Barwon

Deakin Ducks

Keilor Wolves

Lara United

Maidstone United

Maribyrnong Greens

Melton Phoenix

West Point

Wyndham United

Victoria Metropolitan League

VIC Metro League 1 -- Tier 9

Melbourne University

Old Melburnians

St Kilda

VIC Metro League 2 North-West -- Tier 10

Altona Lions

Coburg City

VIC Metro League 3 North-West -- Tier 11

Melbourne Rovers

Yarraville

VIC Metro League 3 South-East -- Tier 11

Central Park Rangers

VIC Metro League 4 North-West -- Tier 12

Williams Landing

VIC Metro League 4 South-East -- Tier 12

East Bentleigh

Glen Eira

VIC Metro League 5 North-West -- Tier 13

Kyneton District

VIC Metro League 6 North-West -- Tier 14

Castlemaine Goldfields

VIC Metro League 6 South-East -- Tier 14

Parkmore

VIC Metro League 7 North-West -- Tier 15

Broadmeadows Stars

VIC Metro League 7 South-East -- Tier 15

Casey Kings

Swinburne University

VIC Metro League 8 North-West -- Tier 16

Tarneit United

VIC Metro League 9 North-West -- Tier 17

Nillumbik

Wyndham Vale

VIC Metro League 9 South-East -- Tier 17

South East United (VIC)

Wonga Wizards

VIC Metro League 10 South-East -- Tier 18

Lynbrook Falcons Sports Club

Macedon Blues United

Victoria Regional

Ballarat & District Soccer Association

Ballarat & District SA - Division 1 -- Tier 9

Bacchus Marsh

Ballarat North United

Creswick

Daylesford & Hepburn United

Forest Rangers (VIC)

Maryborough

Victoria Park (Ballarat, VIC)

Warrnambool Rangers

Bendigo Amateur Soccer League

Bendigo Amateur Soccer League - Division 1 -- Tier 9

Colts United

Eaglehawk

Epsom

Golden City (VIC)

Moama-Echuca Border Raiders

Shepparton

Shepparton South

Shepparton United

Strathdale

Tatura

Bendigo Amateur Soccer League - Division 2 -- Tier 10

Spring Gully United

Swan Hill

FFV Geelong Region

FFV Geelong Region - Division 1 -- Tier 9

Drysdale

FC Leopold

Surfside Waves

FFV Geelong Region - Division 2 -- Tier 10

Armstrong United

Barwon Heads

Bellarine Sharks

Breakwater Eagles

Corio Bay

FFV Geelong Region - Division 3 -- Tier 11

Colac Otway Rovers

Elcho Park Cardinals

Gippsland Soccer League

Gippsland Soccer League - Senior Men's -- Tier 9

Drouin Dragons

Inverloch Stars

Korumburra City

Lang Lang United

Leongatha Knights

Mirboo North United

Phillip Island

Gippsland Soccer League - Senior Men's Reserves -- Tier 10

Prom Coast

Wonthaggi United

Latrobe Valley Soccer League

Latrobe Valley Soccer League - Senior -- Tier 9

Churchill United

Falcons 2000

Fortuna '60

Moe United

Monash Wolves

Newborough Yallourn United

Sale United

Trafalgar Victory

Traralgon City

Traralgon Olympians

Latrobe Valley Soccer League - Division 2 -- Tier 10

Morwell Pegasus

Tyers Lightning

FFV Sunraysia

FV Sunraysia - Senior Men -- Tier 9

Irymple Knights

Mildura City

Mildura United

Nichols Point

Three Colours

South West Victoria Football Association

Warrnambool & District - Open Division -- Tier 9

Corangamite Lions

Deakin Dragons

Hamilton Raiders

Stawell Pioneers

Warrnambool Wolves

Football West

WA NPL

WA National Premier League -- Tier 2

Armadale

Balcatta

Bayswater City

Cockburn City

ECU Joondalup

Floreat Athena

Inglewood United

Perth SC

Rockingham City

Sorrento

Stirling Lions

WA State League

WA State League - Division 1 -- Tier 3

Ashfield

Forrestfield United

Fremantle City

Gwelup Croatia

Joondalup United

Mandurah City

Morley-Windmills

Olympic Kingsway

South West Phoenix

Subiaco AFC

UWA Nedlands

Western Knights

WA State League - Division 2 -- Tier 4

Balga

Canning City

Curtin University

Dianella White Eagles

Gosnells City

Joondalup City

Kelmscott Roos

Murdoch University Melville

Quinns FC

Shamrock Rovers Perth

Swan United

Wanneroo City

WA Amateur League

WA Amateur - Premier League -- Tier 5

Belmont Villa

Ellenbrook United

Hamersley Rovers

Jaguar FC

Kingsley

Kwinana United

Leeming Strikers

North Perth United

Wembley Downs

WA Amateur - Division 1 -- Tier 6

Emerald

Maddington White City

Perth Royals

Port Kennedy

Queens Park (WA)

South Perth United

Southern Spirit

Stirling Panthers

Warnbro Strikers

WA Amateur - Division 2 -- Tier 7

Ballajura

Carramar

East Perth

Fraser Park (WA)

Noranda City

North Beach

Peel United

Perth Hills United

Westnam United

WA Amateur - Division 3 -- Tier 8

Baldivis

Kalamunda United

La Fiamma

Lynwood United

Maccabi (WA)

Woodvale

Yanchep United

WA Amateur - Division 4 -- Tier 9

Bassendean Caledonian

BrOzzy SC

Perth AFC

Swan Valley

WA Metropolitan League

WA Metropolitan - North Premier -- Tier 10

Celtic Australis FC Perth Lions

Chipolopolo

Currambine

Hillarys

Joondanna Blues

Northern City

Phoenix Glory

WA Metropolitan - South Premier -- Tier 10

Brooklands

Manning United

Perth Saints

Victoria Park (WA)

WA Metropolitan - North Division 1 -- Tier 11

Alexander Florina

Black Stars

Ishtar United

Whitford City

Yokine Eagles

WA Metropolitan - North Division 2 -- Tier 12

AFC Gortankaku

Inglewood City

Marsh

Mindarie

Sorrento Vikings

WA Metropolitan - North Division 3 -- Tier 13

Cracovia White Eagles

Tuart Hill

WA Metropolitan - North Division 4 -- Tier 14

Westside (WA)

WA Metropolitan - South Division 1 -- Tier 11

Challenger

Murray District Rangers

WA Metropolitan - South Division 2 -- Tier 12

Western Border

WA Regional

Goldfields Soccer Association

Goldfields - A Grade -- Tier 10

Boulder City

Hannans Celtic

Kalgoorlie College

Twin City Saints

Great Southern Soccer Association

Great Southern - Men's Premier -- Tier 10

Albany Caledonian

Albany Rovers

Phoenix (Albany, WA)

Polonia (Albany, WA)

Great Southern - Men's Reserves -- Tier 10.1

Albany Bayswater

Albany Royals

Midwest Soccer Association

Midwest Soccer Association - Men's -- Tier 10

Chapman Athletic

Geraldton Olympic

Midwest Soccer Association - Men's Reserves -- Tier 10.1

Abrolhos

South West Soccer Association

South West Premier League -- Tier 10

Australind

Bunbury Dynamos

Bunbury United

Busselton City

Dalyellup

Dunsborough

Hay Park

Margaret River

South West Premier League Reserves -- Tier 10.1

Collie

South West Division 1 -- Tier 11

Blackwood (WA)

Capel

Eaton Dardanup

Geographe

Harvey

Manjimup

 

 

About this document

Prepared and maintained by Andrew Robinson

Author: Andrew Robinson (contact: andrew at elitetograssroots dot net)
First created: 19 April 2020

Last updated: 18 June 2020

(C) Copyright Andrew Robinson
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.

 

[ Queensland Football (Soccer) Tables - Main index ]