New South Wales Australian Football League

Season 1903

 

Results

 

Round 1

East Sydney 15-24-114 Ashfield 3-2-20 Venue: Summer Hill

North Shore 13-19-97 Y.M.C.A. 1-2-8 Venue: Neutral Bay

Sydney 4-8-32 Paddington 3-11-29 Venue: Moore Park

Redfern 3-9-27 Balmain 3-7-25 Venue: Moore Park

Newtown 5-14-44 West Sydney 4-7-31 Venue: Moore Park

Alexandria -- BYE

 

Round 2

East Sydney 18-24-132 Y.M.C.A. 5-6-36 Venue: SCG Oval No. 2

Balmain 5-12-42 Sydney 6-4-40 Venue: Birchgrove Oval

Paddington 22-19-151 Alexandria 2-9-21 Venue: Moore Park

Redfern 7-21-63 Ashfield 2-7-19 Venue: Rushcutters Bay

North Shore 4-16-40 Newtown 2-3-15 Venue: North Sydney Oval

West Sydney -- BYE

 

Round 3

Balmain 5-15-45 Newtown 3-7-25 Venue: SCG Oval No. 2

North Shore 9-19-73 Ashfield 3-4-22 Venue: Summer Hill

Redfern 4-8-32 Paddington 2-9-21 Venue: Moore Park

Sydney 5-18-48 Y.M.C.A. 3-11-29 Venue: Moore Park

East Sydney 15-11-101 West Sydney 5-8-38 Venue: Moore Park

Alexandria -- BYE

 

Round 4

West Sydney 3-10-28 Sydney 3-4-22 Venue: Moore Park

Y.M.C.A. 5-13-43 Alexandria 1-0-6 Venue: Moore Park

East Sydney 4-2-26 Paddington 3-4-22 Venue: Rushcutters Bay

Newtown 4-8-32 Redfern 4-8-32 Venue: Moore Park

Note: Original score: Newtown 4-9-33 Redfern 4-8-32. Result was subsequently amended to a draw
by the League when a point scored by Newtown was disallowed after a protest from Redfern

North Shore 4-11-35 Balmain 3-7-25 Venue: SCG Oval No. 2

Ashfield -- BYE

 

Round 5

East Sydney 7-13-55 Redfern 4-9-33 Venue: SCG Oval No. 2

Sydney 10-20-80 Alexandria 0-2-2 Venue: Moore Park

West Sydney 3-14-32 Ashfield 2-5-17 Venue: Moore Park

Newtown 3-16-34 Y.M.C.A. 2-2-14 Venue: Rushcutters Bay

Balmain 5-9-39 Paddington 4-6-30 Venue: Trumper Park

North Shore -- BYE

 

Round 6

Balmain 9-16-70 West Sydney 1-7-13 Venue: Birchgrove Oval

North Shore 9-7-61 Alexandria 0-8-8 Venue: Moore Park

Newtown 6-14-50 Ashfield 1-4-10 Venue: Summer Hill

Paddington 4-17-41 Y.M.C.A. 3-4-22 Venue: Rushcutters Bay

East Sydney 1-8-14 Sydney 0-13-13 Venue: SCG Oval No. 2

Redfern -- BYE

 

Round 7

Sydney 2-3-15 North Shore 1-5-11 Venue: Rushcutters Bay

Redfern 15-15-105 Alexandria 4-1-25 Venue: Moore Park

East Sydney 1-5-11 Newtown 0-2-2 Venue: Moore Park

Y.M.C.A. 2-3-15 West Sydney 1-5-11 Venue: Moore Park

Balmain 3-7-25 Ashfield 1-3-9 Venue: Summer Hill

Paddington -- BYE

 

Round 8

Paddington 4-5-29 Newtown 2-9-21 Venue: Erskineville Oval

East Sydney 6-14-50 Balmain 2-7-19 Venue: Birchgrove Oval

North Shore 9-21-75 West Sydney 2-3-15 Venue: SCG Oval No. 2

Ashfield 6-14-50 Y.M.C.A. 1-4-10 Venue: Trumper Park

Sydney 8-8-56 Redfern 2-7-19 Venue: Rushcutters Bay

Alexandria -- BYE

 

Round 9

Balmain 12-19-91 Y.M.C.A. 2-2-14 Venue: Birchgrove Oval

Paddington 11-13-79 West Sydney 3-10-28 Venue: Trumper Park

Sydney 8-17-65 Ashfield 5-2-32 Venue: SCG Oval No. 2

East Sydney 33-23-221 Alexandria 1-1-7 Venue: Erskineville Oval

North Shore 15-11-101 Redfern 4-2-26 Venue: North Sydney Oval

Newtown -- BYE

 

Round 10

Y.M.C.A. 10-10-70 Redfern 10-7-67 Venue: SCG Oval No. 2

East Sydney 12-26-98 West Sydney 0-1-1 Venue: Birchgrove Oval

Ashfield -- Alexandria -- Venue: Summer Hill – Ashfield won on Forfeit

North Shore -- Paddington -- (Abandoned) Venue: North Sydney Oval

Newtown -- Sydney -- (Abandoned) Venue: Erskineville Oval

Balmain -- BYE

 

 

Final ladder

 

1903

Club

Won

Lost

Drawn

For

Against

%

Points

Win %

1

East Sydney

10

0

0

822

191

430.4

40

100.00

2

North Shore

7

1

0

493

134

367.9

28

87.50

3

Sydney

6

3

0

371

206

180.1

24

66.67

4

Balmain

6

3

0

381

243

156.8

24

66.67

5

Paddington

4

4

0

402

221

181.9

16

50.00

6

Redfern

4

4

1

404

404

100.0

18

50.00

7

Newtown

3

4

1

223

212

105.2

14

43.75

8

Y.M.C.A.

3

7

0

261

577

45.2

12

30.00

9

Ashfield

2

7

0

179

432

41.4

8

22.22

10

West Sydney

2

7

0

197

521

37.8

8

22.22

11

Alexandria

0

7

0

69

661

10.4

0

0.00

 

Total

47

47

2

3802

3802

 

192

 

 

 

Finals matches

 

Qualifying Finals

North Shore 4-13-37 Balmain 3-6-24 Venue: North Sydney Oval

East Sydney 9-6-60 Sydney 1-4-10 Venue: SCG

Paddington 1-10-16 Newtown 1-9-15 Venue: Erskineville Oval

Redfern 8-15-63 Y.M.C.A. 6-7-43 Venue: Trumper Park

 

Semi-Finals

East Sydney 22-20-152 Paddington 4-3-27 Venue: Trumper Park

North Shore 7-15-57 Redfern 3-6-24 Venue: SCG Oval No. 2

 

Final

North Shore 4-8-32 East Sydney 2-13-25 Venue: Agricultural Ground

 

Grand Final

East Sydney 6-8-44 North Shore 4-2-26 Venue: Agricultural Ground

 

 

1903 premiers: East Sydney

 

 

About this document

Prepared and maintained by Andrew Robinson

Author: Andrew Robinson (contact: andrewxx166 at hotmail dot com)
First created:
15 November 2014
Last updated:
18 February 2015

(C) Copyright Andrew Robinson
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.

 

[ Sydney Australian Football Results and tables – Main index ]